Układanie zestawów z serii LEGO® Friends to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dzięki nim możliwe jest również rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Które zestawy idealnie się do tego nadają?
Dom kultury w Heartlake
Te klocki z serii LEGO® Friends są dedykowane dla dzieci już od 9. roku życia. Składają się łącznie z 1513 elementów, 6 minifigurek i wielu akcesoriów. Dom kultury w Heartlake po złożeniu ma 41 cm wysokości, 23 cm szerokości i 28 cm głębokości.
Pociechy mają za zadanie nie tylko stworzyć budynek. Potem nie ma zaś przeszkód, by zaangażować minifigurki (są to: Nova, Zac, Liann, Paisley, Stephanie i Olly) do odgrywania rozmaitych scenek. Dostępne do zabawy elementy pozwalają wykreować m.in. studio nagrań, czy basen.
Dzięki intuicyjnej w obsłudze aplikacji LEGO® Builder, dzieci mogą przybliżać i obracać modele w 3D, a także śledzić postępy wykonanych przez siebie prac.
Jak można rozwijać umiejętności komunikacyjne? Np. poprzez dokładne formułowanie tego, co ma się do przekazania. To ważne, by potem można było liczyć na odpowiednie efekty. Czyli dziecko m.in. uczy się tego, że musi konkretnie powiedzieć rodzicowi, iż potrzebuje np. „10 elementów” (do stworzenia danej części konstrukcji), a nie „kilku elementów” (ten drugi przekaz nie jest bowiem do końca jasny).
Plażowy park rozrywki
Szukasz czegoś na prezent? Twoje dziecko ma niedługo swoje święto? W takim razie ciekawym pomysłem będą klocki LEGO® Friends Plażowy park rozrywki. Składają się one z 1348 elementów i 4 minifigurek. Układać je mogą dzieci od 12 roku życia.
Dlaczego warto zdecydować się na ten produkt? Opisywane klocki LEGO® Friends gwarantują bardzo dużo frajdy. Przy okazji dzieci w czasie zabawy bardzo się rozwijają. Aby wybudować park rozrywki ze wszelkimi atrakcjami, trzeba najpierw wszystko zaplanować, a potem dopiero wykonać. Tym sposobem pociecha uczy się logicznego myślenia i dostrzega, jak ważna jest organizacja pracy.
Dobrze byłoby, aby do zabawy dołączyło starsze rodzeństwo lub rodzice. Dzięki temu można bowiem rozwijać umiejętności komunikacyjne, np. poprzez aktywne słuchanie drugiej osoby, która także jest zaangażowana w budowanie parku rozrywki. Jest to zaś tutaj istotne, by kooperacja przebiegała właściwie i doprowadziła do pożądanych efektów.
Plażowy park rozrywki składa się m.in. z karuzeli do zbudowania, czy strzelnicy, na której mogą bawić się dołączone do zestawu minifigurki. Także w tym przypadku można korzystać z aplikacji LEGO® Builder.
Park rozrywki ma 27 cm wysokości, 37 cm szerokości i 33 cm głębokości.
Centrum sportowe
Cała konstrukcja składa się z 832 elementów. Te popularne klocki LEGO® Friends są przeznaczone dla dzieci od 8. roku życia.
W zestawie znajdują się także chętne do zabawy 4 minifigurki, uchwyty na te postacie, piłki i siatki. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wybudować centrum sportowe, a potem zorganizować zawody! Grać można m.in. w piłkę nożną, koszykówkę, tenis ziemny, a nawet skorzystać ze ściany wspinaczkowej.
W czasie budowania centrum sportowego dzieci pokazują różne emocje. Na tej płaszczyźnie także można rozwijać umiejętności komunikacyjne. Chodzi m.in. o empatię i zrozumienie drugiej osoby (np. wtedy, kiedy jest ona smutna, ponieważ nie wszystko wychodzi jej tak, jakby sobie tego życzyła).
Przydatna w czasie układania jest oczywiście aplikacja LEGO® Builder. Warto dodać, że po złożeniu ta zabawka ma zaś 20 cm wysokości, 27 cm szerokości i 17 cm głębokości.
Ogród botaniczny
Chcesz, by dziecko nie tylko bawiło się w wolnym czasie, ale także uczyło nowych rzeczy? Sprawdź zatem te klocki LEGO® Friends. Zestaw Ogród botaniczny składa się z 1072 elementów i 3 minifigurek. Jest ona przeznaczona dla dzieci od 12. roku życia. Po złożeniu ma 22 cm wysokości, 25 cm szerokości i 28 cm głębokości.
Zestaw cechuje się m.in. inspiracją żywymi roślinami, wirującymi motelami, czy rozmaitymi akcesoriami ogrodniczymi.
Składając Ogród botaniczny (bardzo przydatna jest tutaj aplikacja LEGO® Builder) dzieci poznają nie tylko nowe kwiaty i rośliny. Jednocześnie uczą się m.in. negocjowania – dzieje się tak, kiedy pociechy mają różne wizje dotyczące stworzenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Pociechy w czasie takiej zabawy zaczynają rozumieć to, że konieczne jest wysłuchanie drugiej osoby i wybór optymalnego rozwiązania (nierzadko trzeba umieć iść na kompromis – to także przydaje się w życiu).
Naleśnikarnia
Marka LEGO® przygotowała także coś dla najmłodszych. Ten zestaw mogą układać już 6-letnie dzieci. Naleśnikarnia składa się z 157 elementów, 2 minifigurek i szeregu akcesoriów. Po złożeniu ma 10 cm wysokości, 6 cm szerokości i 7 cm głębokości.
Naleśnikarnia stwarza duże pole do popisu, jeśli chodzi o formy zabawy. Dzieci mogą np. odgrywać scenki dotyczące składania zamówień, czy obsługiwania klientów.
To nie tylko pobudza kreatywność, ale również umiejętności komunikacyjne. Można je zaś skutecznie kształtować właśnie poprzez odgrywanie rozmaitych scenek. To naprawdę działa!
Aby składanie klocków szło szybko i sprawnie, można wspomóc się aplikacją LEGO® Builder.