Choć importowane truskawki dostępne są w sklepach niemal przez cały rok i tak z największym utęsknieniem czekamy na polskie owoce. Sezon na nie rozpoczyna się w maju i trwa bardzo krótko – do końca czerwca albo, jeśli pogoda sprzyja, do końca lipca. Krajowe truskawki gruntowe mają smak i zapach, który jest nie do podrobienia. Nie wszystkie odmiany dają tak wielkie i kształtne owoce jak te, które przyjeżdżają do nas z Hiszpanii czy Grecji, ale tzw. kaliber nie ma nic do rzeczy – świeżo zerwana z krzaczka polska truskawka nie ma sobie równych! Sezon na truskawki należy wykorzystać do maksimum.
Truskawki doskonale sprawdzają się jako element dań obiadowych na słodko. Przygotowanie makaronu albo ryżu z truskawkami nie zajmuje wiele czasu, a efekt jest smaczny, zdrowy i…. bardzo piękny.
Makaron z truskawkami
Makaron z truskawkami podawany z dodatkiem cukru i śmietany to danie, którym nie wzgardzi żadne dziecko. Rodzaj makaronu nie ma znaczenia – możemy wybrać dowolny kształt albo zrobić domowy. Gotujemy go aldente w lekko osolonej wodzie i odcedzamy. Truskawki trzeba umyć, pozbawić szypułek i pokroić na kawałki, wymieszać z cukrem i śmietaną a następnie polać makaron. Można także lekko je zmiksować, przygotowując sos o konsystencji koktajlu.
Czy wiesz ile kcal i jakie właściwości mają truskawki?
Pierogi z truskawkami
Nieco więcej wprawy wymaga zrobienie pierogów w truskawkami.
Jeśli masz robot kuchenny, przygotowanie ciasta nie będzie problemem. Jeśli wyrabiasz ciasto ręcznie, pamiętaj, że bez względu na to, czy przygotowujesz je w wersji z jajkami czy bez, musisz wyrabiać je tak długo, żeby zrobiło się miękkie i elastyczne – tylko wtedy nie rozerwie się podczas wałkowania i nie będzie pękać ani podczas zawijania nadzienia z truskawek, ani podczas gotowania. Jeśli nie dodajesz jajek, sięgnij po odrobinę tłuszczu (masła albo oliwy z oliwek).
Możesz także przygotować ciasto na pierogi w wersji bezglutenowej na bazie mąki kukurydzianej i skrobi ziemniaczanej.
Pamiętaj, że truskawki zwijane w ciasto pierogowe powinny być dobrze osuszone a samo ciasto dobrze zlepione na brzegach.
Sprawdź doskonały przepis na pierogi z truskawkami
Kompot z truskawek
Kompot z truskawek smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zalane wodą truskawki gotujemy ok. 10 minut. Ostrożnie z cukrem – owoce są słodkie, łatwo kompot przesłodzić. Jeśli napój wydaje nam się mdły, można dodać do dzbanka plasterek cytryny. W upalne dni warto przygotować bardziej esencjonalny kompot i podać go z kostkami lodu.
Truskawkowy deser
Smakowite ciasta i drożdżówki z truskawkami to doskonały pomysł na deser, ale także śniadanie do szkoły czy dodatek do kawy o każdej porze dnia.
Ucierane ciasto z truskawkami
Ciasto ucierane wychodzi zawsze i każdemu – jeśli zależy ci na szybkim przygotowaniu czegoś słodkiego, przygotuj:
- 250 g mąki pszennej
- 200 g masła
- 4 jajka
- 100 g cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki utrzyj mikserem albo za pomocą robota kuchennego, wyłóż cisto na tortownicę i udekoruj pokrojonymi truskawkami – wystarczy 1 kg. Piecz ok. 60 minut w temperaturze 200 stopni.
Tarta z truskawkami
Po wyjęciu z lodówki rozwałkowujemy ciasto i wykładamy nim formę do tarty. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 stopni przez 15–20 minut. Zanim położymy krem, tarta musi całkowicie wystygnąć.
Do przygotowania kremu będą potrzebne:
- 3 żółtka
- 60 g cukru pudru
- 20 g mąki
- 250 ml mleka
- 2 laski wanilii
- 250 ml śmietany kremówki
- 1 łyżka cukru pudru
Sposób wykonania:
- Żółtka ubijamy z połową cukru na puszystą masę.
- Dodajemy mąkę i mieszamy.
- W rondelku podgrzewamy mleko z laską wanilii i z 30 g cukru, a następnie zagotowujemy.
- Gorące mleko wlewamy do żółtek, ciągle miksując.
- Masę przelewamy do garnka i doprowadzamy do wrzenia, ciągle mieszając trzepaczką, gotujemy jeszcze 3 minuty.
- Przekładamy masę do miski.
- Śmietanę kremówkę ubijamy z cukrem pudrem i delikatnie łączymy z zimną masą z żółtek.
Tartę z masą i rozłożonymi na niej truskawkami wkładamy do lodówki na 2 godziny.
Drożdżówki z truskawkami
Jeśli boisz się, że ciasto drożdżowe może nie wyjść, skorzystaj z tego przepisu.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 180 ml mleka
- 60 g miękkiego masła
- 7 g drożdży suchych
- 3 łyżka cukru
- duże jajko żółtko
Wykonanie:
- Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy drożdże i kawałki miękkiego masła.
- Do ciepłego mleka dodajemy cukier, jajko i żółtko.
- Mieszamy i dodajemy do mąki.
- Zagniatamy miękkie i gładkie ciasto.
Z takiej ilości składników otrzymasz 10 bułeczek.
Cieszmy się pachnącymi i słodkimi truskawkami, zajadając je wprost z krzaczków albo przygotowując z nich smakowite koktajle, dania obiadowe i desery.