Stefan Banach. Kim był wybitny matematyk?

Stefan Banach trafił 22 lipca na Google Doodle. Dzięki temu z pewnością sporo nowych osób dowie się kim był ten wybitny polski matematyk.

Stefan Banach urodził się 30 marca 1892 r. w Krakowie. Był polskim matematykiem, uważanym za jednego z twórców analizy funkcjonalnej. Opisał również twierdzenie o kontrakcji i przestrzeni Banacha, badał również teorię mnogości, gdzie wspólnie z Alfredem Tarskim odpowiadał za paradoks rozkładu kuli.

Jest autorem różnych teorii oraz wielu prac naukowych. Początkowo był samoukiem matematyki, aż w końcu w 1916 roku dość przypadkowo spotkał dr Hugo Steinhausa, co zaowocowało jego współpracą z Banachem. W 1920 roku Banach został przyjęty na asystenta profesora Antoniego Łomnickiego na Politechnice Lwowskiej. Nie przeszkodził w tym brak ukończonych studiów. To właśnie wtedy kariera naukowa Stefana Banacha nabrała rozpędu.

Zobacz również: Zadania matematyczne do druku

,

Stefan Banach zmarł 31 sierpnia 1945 roku z powodu raka płuc. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, choć planował wrócić do Krakowa, gdzie miał podjąć pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W lipcu 2022 roku o tym kim jest Stefan Banach dowiedziało się mnóstwo internautów, dzięki Google Doodle.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo