Stefan Banach. Kim był wybitny matematyk?

Stefan Banach trafił 22 lipca na Google Doodle. Dzięki temu z pewnością sporo nowych osób dowie się kim był ten wybitny polski matematyk.

Stefan Banach urodził się 30 marca 1892 r. w Krakowie. Był polskim matematykiem, uważanym za jednego z twórców analizy funkcjonalnej. Opisał również twierdzenie o kontrakcji i przestrzeni Banacha, badał również teorię mnogości, gdzie wspólnie z Alfredem Tarskim odpowiadał za paradoks rozkładu kuli.

Polecamy również:
Wakacyjne karty pracy
5,00
Kup teraz
drukatek.pl drukatek.pl
-30% Cyfry do druku (karty pracy)
7,00 10,00
Kup teraz
drukatek.pl drukatek.pl
-33% 10 gier "Ja mam, kto ma?"
10,00 15,00
Kup teraz
drukatek.pl drukatek.pl
-28% 200 kart do nauki czytania sylabami
10,00 14,00
Kup teraz
drukatek.pl drukatek.pl

Jest autorem różnych teorii oraz wielu prac naukowych. Początkowo był samoukiem matematyki, aż w końcu w 1916 roku dość przypadkowo spotkał dr Hugo Steinhausa, co zaowocowało jego współpracą z Banachem. W 1920 roku Banach został przyjęty na asystenta profesora Antoniego Łomnickiego na Politechnice Lwowskiej. Nie przeszkodził w tym brak ukończonych studiów. To właśnie wtedy kariera naukowa Stefana Banacha nabrała rozpędu.

Stefan Banach zmarł 31 sierpnia 1945 roku z powodu raka płuc. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, choć planował wrócić do Krakowa, gdzie miał podjąć pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W lipcu 2022 roku o tym kim jest Stefan Banach dowiedziało się mnóstwo internautów, dzięki Google Doodle.

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo
Enable registration in settings - general