Szlaczki do druku dla dzieci do pobrania za darmo. Wybierz interesujący Cię zestaw w pliku PDF, a następnie pobierz go do wydruku. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą dużego zestawu kart pracy do ćwiczeń grafomotorycznych, który zawiera aż 119 stron ze szlaczkami o różnym poziomie zaawansowania.
Szlaczki dla dzieci PDF do wydruku
119 stron ze szlaczkami do druku PDF DO DRUKU
6 darmowych szlaczków z dużego zestawu PDF ZA DARMO
Grafomotoryka na lato PDF ZA DARMO
Figury geometryczne ZA DARMO
Szlaczki na Dzień Strażaka ZA DARMO
Szlaczki na Dzień Ziemi (kosz na śmieci) ZA DARMO
Szlaczki na Dzień Ziemi (RECYKLING) ZA DARMO
Nauka pisania jest niezwykle trudną i czasochłonną aktywnością, przez jaką muszą przejść dzieci w okresie przedszkolnym (szczególnie w zerówkach) i wczesnoszkolnym. Żmudne ćwiczenia w pisaniu liter, ciągnące się nieraz w nieskończoność w odczuciu malucha, mogą zniechęcić go szybko i skutecznie do dalszej pracy. Na szczęście postęp w przygotowywaniu dzieci do nauki pisania następuje nieustannie, a pedagodzy mogą liczyć na poznanie coraz atrakcyjniejszych, nowszych metod, pomagających dzieciom w nauce pisania. Jedną z najprostszych i zachęcających form pracy przygotowującą maluchy do pisania jest tworzenie szlaczków literopodobnych.
Zalety wykorzystania szlaczków w nauce pisania
Trening manualny, który stanowi pisanie szlaczków przede wszystkim przyzwyczaja do obsługi materiałów piśmienniczych. Podczas rysowania szlaczków dziecko uczy się trzymać narzędzie pisarskie (kształtuje chwyt pisarski), wzmacnia płynność ruchów dłoni i precyzję rysowania. Odwzorowywanie zygzaków, kół, linii przypominających litery wzmacnia pamięć ruchową jak i wzrokową (dziecko ,,opatrzy się” z kształtami przypominającymi litery).
Polecamy również:
Rysując szlaczki dziecko ćwiczy koncentrację, cierpliwość. Wykonując tę czynność systematycznie samo zauważa pierwsze efekty, cieszy się postępami. Forma pracy jaką wykonuje podczas rysowania dziecko przypomina zabawę. Podczas rysowania szlaczków nauczyciel może urozmaicać zadanie tworząc historię związaną z wykorzystanymi kształtami, czy też poprosić dzieci o jej wymyślenie.

Szlaczki dla dzieci po wydruku mogą być odwzorowywane różnymi narzędziami pisarskimi. Warto urozmaicić gamę przyborów kolorowymi długopisami, flamastrami, cienkopisami. Ciekawym rozwiązaniem jest również dołączenie naklejek do pisanych szlaczków. Pracując w większej grupie pedagog może zorganizować zawody w rysowaniu szlaczków, różnorodnych wzorów i poprosić dzieci o stworzenie ich własnych, unikatowych propozycji.
Technika ważna rzecz
Szlaczki powinny być wykonywane przez dzieci samodzielnie. Jednak podczas pierwszych prób ich pisania, dziecko powinno obejrzeć pokaz nauczyciela, bądź rodzica. Przede wszystkim, należy skupić się na właściwym ułożeniu palców podczas trzymania przez dziecko narzędzia pisarskiego (między trzema palcami – palcem wskazującym, kciukiem i palcem środkowym). Palce trzymające narzędzie powinny znajdować się 2 cm nad papierowa kartką. Dorosły powinien kontrolować stopień napięcia mięśni przez dziecko podczas pisania, organizować przerwy w pisaniu, w razie potrzeby i pokazywać dziecku ćwiczenia rozluźniające mięśnie dłoni i przedramienia.

Darmowe pliki PDF do druku
W Internecie dostępnych jest wiele baz szlaczków do druku, przydatnych do nauki pisania. Znaleźć można w nich kształty przypominające figury geometryczne, literki, proste rysunki domków, owoców, warzyw, zwierząt. Kształty te rozmieszczone są w różnych proporcjach i wielkościach, co dodatkowo wpływa na rozwój umiejętności planowania przestrzennego. Serwis rodzicielskieinspiracje.pl proponuje własne komponowanie szlaczków. Można je przygotować w bardzo różnych wariantach, według własnych potrzeb.