Rodzina jest podstawową komórką społeczeństwa, swoistą mikrogrupą społeczną, na bazie której socjalizuje się i wychowuje człowiek. Każda wspólnota rodzinna ma jednak inny kształt i charakterystykę, w związku z czym trudno jest jakkolwiek efektywnie klasyfikować poszczególne rodziny do typów czy rodzajów. Niekiedy mogą pojawiać się mniejsze lub większe dysfunkcje zaburzające prawidłowy przebieg istnienia rodziny i negatywnie wpływające na rozwój jej członków. Jeżeli być może problem dotyczy nas i jesteśmy świadomymi uczestnikami wspólnoty rodzinnej, możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Pozwala ona rozpoznać nieprawidłowości i przepracować je.
Czym jest psychoterapia rodzinna i jakie przynosi rezultaty?
Konsultacje psychologiczne prowadzone przez wykwalifikowanego psychoterapeutę rodzinnego mogą w krótkim czasie dawać zdumiewające efekty. Powinniśmy się na nie zdecydować, gdy po pierwsze – odczuwamy taką potrzebę i faktycznie nie wyobrażamy sobie dalszego dysfunkcyjnego funkcjonowania w zaburzonej rodzinie, a po drugie – gdy naszą rodziną nieustannie szargają ciągłe kłótnie, awantury, negatywne i niezdrowe relacje między jej członkami, a konsekwencją tego okazać się mogą zaburzenia osobowości (szczególnie u dzieci), zaburzenia odżywiania, niskie poczucia własnej wartości, objawy doświadczeń traumatycznych, symptomy depresyjne itp. Mogą do tego dojść również psychologiczne aspekty chorób takich, jak zaburzenia gastryczne, bóle głowy, nadmierna potliwość, bóle mięśni. Konsultacja psychologiczna ma na celu wypracowanie nowych, zdrowych i konstruktywnych sposobów komunikacji na bazie poznanych w pierwszej kolejności nieprawidłowości. Jest to więc proces dwuetapowy – teoretyczny, poznawczy i praktyczny, zorientowany na działanie. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne rekomenduje, aby w większości przypadków dysfunkcje rodzinne rozpoznawał psychoterapeuta poznawczo-behawioralny lub psychoterapeuta integracyjny. Obydwa nurty i profesje notują najlepsze pozytywne skutki i poprawę jakości życia członków w ich rodzinach.
Porady psychologiczne online – czy dają podobne efekty? Kiedy skorzystać z takiej formy pomocy?
Szczególnie w okresie pandemii COVID-19 psychologia zaczęła świadczyć usługi w sposób specyficzny dzięki udzielaniu porad psychologicznych online. W przeciwieństwie do innych obszarów medycyny, psycholog rodzinny online jest w stanie kompetentnie i precyzyjnie ocenić stan i kondycję psychiczną pacjenta, nie potrzebuje go przysłowiowo „widzieć”, ponadto, dla wielu osób konsultacja psychologiczna w zaciszu domowym jest dużo bardziej komfortową i wygodną opcją. Dzięki specjalnym aplikacjom cyfrowym możemy z psychologiem online nawiązać szybko i łatwo kontakt, nie jesteśmy zmuszeni do nerwowego wyczekiwania w poczekalni, a wszyscy członkowie rodzinny mogą bez problemów docierać się w aurze własnego domu. W takiej sytuacji psycholog online odgrywa rolę zdalnego mediatora, który nie tylko leczy swoich pacjentów, lecz również widzi ich prawdziwe zachowania w domu, nie zaś gabinecie terapeutycznym.
Porady psychologa online sprawdzają się w zdecydowanej większości zaburzeń, z którymi ta dyscyplina może sobie radzić na odległość. Zdalnie swoje usługi i to z taką samą jakością i gwarancją rezultatów może oferować terapeuta uzależnień, psychoterapeuta dzieci, psycholog dziecięcy czy nawet terapeuta grupowy. W alternatywie dla tradycyjnego ośrodka terapeutycznego zyskuje na znaczeniu internetowa poradnia psychologiczna, która zapewnia ten sam poziom kompetencji i kwalifikacji, a przy tym wygodę, a nawet lepszą ocenę i diagnozę z uwagi na dostrzeganie prawdziwego zachowania pacjentów w warunkach domowych.
Więcej o psychologii rodzinnej i świadczonych w ramach niej usługach możemy przeczytać na https://sensly.com/.