Trzy zabawy dla małych dzieci z makaronem

Makaron to nie tylko pyszny produkt spożywczy, ale również super materiał do ćwiczeń motoryki małej dzieci i zabaw sensorycznych. Nadaje się do zabaw zarówno dla małych dzieci (pod kontrola dorosłych) jak i starszaków.

Poniżej prezentujemy kilka inspiracji. Dzięki nim u dziecka rozwija się motoryka mała oraz koordynacja ręka-oko.

Zabawy z makaronem dla maluchów

Suchy makaron to świetna zabawa sensoryczna dla maluchów. Wystarczy do dużej miski wrzucić dziecku makarony o różnych kształtach np.: kokardki i rurki.  Dla najmłodszych rozwijające będzie zapoznanie się z różnymi fakturami. Nieco starsi mogą posegregować makaron wg. rodzaju,

Inną rozwijającą zabawą może być ugotowany makaron. Świetnym pomysłem jest nadanie makaronowi koloru poprzez użycie barwników spożywczych.

Radość z zabawy dziecka będzie dużo większa, gdy otrzyma makaron w różnych kolorach. Daje to znacznie większe pole do zabawy i nauki. Można sortować makaron, ucząc się jednocześnie kolorów. Wszystko zależy od kreatywności, a także wieku dziecka.

Łowienie „rybek”

Potrzebne materiały:

  • Makaron rurki
  • Słomki

Na stoliczku rozsypujemy makaron rurki. Dziecku dajemy zagięte słomki. Zadanie polega na złowieniu jak największej ilości makaronu, czyli naszych “rybek”. Zabawa świetnie ćwiczy motorykę małą oraz koordynację ręka-oko u dziecka.

Tworzenie naszyjników z makaronu

Potrzebne materiały:

  • Makaron rurki
  • Sznurki lub tasiemki

Zabawa polega na nawlekaniu na sznurek makaronu. By ułatwić dziecku zadanie można koniec sznurka czy tasiemki, która służy za “łańcuszek” zawiązać lub skleić, aby makaron nie spadał. Do uatrakcyjnienia naszyjników można użyć barwników spożywczych, które nadadzą kolor makaronowi. W prostszej wersji dziecko może go pokolorować pisakami lub pomalować farbami. Naszyjnik będzie dużo bardziej atrakcyjny, gdy makarony będą miały różne kolory.

Nakładanie makaronu na patyczek

Potrzebne materiały:

  • Makaron rurki
  • Patyczki do szaszłyków
  • Ciastolina lub plastelina

Z ciastoliny lub plasteliny tworzymy półkulę i wbijamy patyczki do szaszłyków. Zadanie dziecka polega na nakładaniu makaronu na patyczek. Jeśli nie mamy patyczków, to możemy je zastąpić czymś innym.

Na przykład mogą to być bierki lub makaron spaghetti. Może on co prawda się łamać, ale dla nieco starszego dziecka jest to doskonała okazja do ćwiczenia koncentracji, precyzji, a także cierpliwości.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo