Twoje dziecko nie chce sprzątać w pokoju? Nie próbowałaś tego!

Wielu rodziców z pewnością zna ten ból, kiedy ich kochane pociechy za wszelką cenę bronią się przed sprzątaniem w swoim pokoju. Na wstępie warto zaznaczyć – nic nie dadzą tutaj zakazy i nakazy, a tym bardziej krzyki i wrzaski. Dziecko musi samo poczuć, że sprzątanie pokoju to istotna sprawa. Dlatego mamy dla Ciebie 3 proste sposoby, dzięki którym zapomnisz o bałaganie w królestwie Twojej pociechy.

Wielkie zawody w sprzątaniu

Rozpocznijmy od zmiany nastawienia. Jeśli dziecko myśli, że sprzątanie to tylko nudny i przykry obowiązek, to musimy zamienić go w super zabawę – najlepiej taką z elementami rywalizacji i małymi nagrodami. Zdziwisz się, jakie efekty może przynieść jedynie zmiana podejścia.

Jeśli chcesz pokazać dziecku zamiatanie, naklej na podłodze zwykłą taśmę tak, by stanowiła obrys kwadratu, koła lub innego kształtu. Powiedz maluchowi, że jest to cel, do którego musi trafić jak najwięcej śmieci z podłogi. Gdy stworzysz dwa kształty i wprowadzisz element rywalizacji, efekt będzie jeszcze lepszy. Ten sam rezultat osiągniesz w przypadku zawodów „kto pierwszy posprząta swój pokój”. Sprawdź i przekonaj się sama!

,

Kolorowe boxy

Błędem jest wymaganie od swojej pociechy tego, by wszystkie swoje zabawki ładnie układała na półkach i szafkach. Zazwyczaj nie ma to dla niej sensu. Maluch nie postrzega estetyki i porządku w ten sam sposób, co dorosły człowiek. Trzeba zatem zrobić wszystko, aby jak najbardziej uprościć mu obowiązek, jakim jest sprzątanie.

Idealnie nadają się do tego kolorowe pudła, skrzynki lub ciekawe kosze na zabawki. Jeśli dziecko może po prostu powrzucać wszystko do jednego miejsca, nie będzie miało z tym żadnych problemów. Ponadto zabawki w pudłach nie kurzą się, co daje nam – rodzicom – dodatkową korzyść. Kolorowe boxy będą też pięknie wyglądać w dziecięcym pokoju, a ich wnętrze zawsze będzie w zasięgu ręki dziecka, w przeciwieństwie do wysokich półek.

Bajkowe królestwo

I tutaj dzieje się prawdziwa magia. Nie wierzysz? Koniecznie sprawdź! Z pomocą przyjdą nam stroje dla dzieci! Jeśli Twój syn uwielbia filmy o superbohaterach, to spraw, by sam się nim stał, a jeśli Twoja córka zachwyca się postaciami bajkowych księżniczek, to nic nie stoi na przeszkodzie, by była jedną z nich.

Jeśli jesteś superbohaterem, w Twoim centrum dowodzenia musi panować porządek – od tego także zależą losy świata. Twoją misją może być chociażby zabezpieczenie wybuchowych zabawek, a bomby można rozbroić tylko w pudle lub skrzyni. Jeśli jesteś księżniczką, Twoje komnaty muszą być schludne, aby uczty i biesiady dla poddanych się udały. Walcz zatem z chochlikami – bałaganiarzami, wysyłanymi przez złą czarownice, która chce pozbyć się Ciebie z zamku. Ponadto, zarówno profesja superbohatera, jak i księżniczki, wymaga zachowywania się w należyty sposób i dbania o swoich najbliższych. Wystarczy, że wszystko ułożymy w odpowiednią historię i uruchomimy nieco kreatywności, a podejście naszych dzieci zmieni się diametralnie. Ponadto ich codzienność stanie się jedną, wielką, twórczą zabawą.

Te 3 proste sposoby pozwolą Ci na długi czas zapomnieć o dziecięcym pokoju, który wygląda niczym po przejściu tornada. Maluchy wiele aspektów życia postrzegają jak zabawę, dlatego musimy się do nich dostosować, zamiast z nimi walczyć. Zarówno zdrowa rywalizacja, kolorowe boxy jak i bajkowe przebrania dla dzieci nadadzą się do tego idealnie. Sprawdź i przekonaj się sama!

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo