W marcu jak w garncu. Karty pracy, prace plastyczne, szablony do druku

„W marcu jak w garncu” to niezwykle popularne określenie. Co oznacza? Wyjaśniamy znaczenie, udostępniamy przykładowe szablony i prace plastyczne, a także karty pracy i pomysły na scenariusz zajęć.

Rozszerzony zestaw „W marcu jak w garncu”

PDF do druku
Rozszerzony zestaw zawiera: karty pracy dla przedszkolaków, kalendarz pogody, „Przepis na pogodę” oraz gry Memo i Domino.

Co oznacza powiedzenie „w marcu jak w garncu”?

Zwrot „w marcu jak w garncu” to powiedzenie odnoszące się do niepewnych warunków pogodowych panujących w marcu. Z racji tego, że w marcu mamy przełom zimy z wiosną, to pogoda jest nieprzewidywalna i może się szybko zmieniać. Raz może świecić słońce i być ciepło, a raz może nas zastać silny wiatr, mróz, deszcz lub śnieg. Pogoda może być więc wymieszana, podobnie jak zawartość garnka, gdzie występuje mnóstwo składników, a temperatura może się szybko zmieniać.

Ogólnie rzecz biorąc, to powiedzenie ma na celu wyrażenie niepewności i niemożliwości przewidzenia tego, co się wydarzy. Odnosi się głównie do pogody, ale zwrot „w marcu jak w garncu” może być używany w różnych sytuacjach, aby podkreślić, że sytuacja jest niepewna i może się zmienić w każdej chwili.

Podobne powiedzenia występują również w innych językach i kulturach

W marcu jak w garncu karty pracy

Przygotowaliśmy kilka kart pracy, które można wykorzystać np. w przedszkolu do scenariusz zajęć „w marcu jak w garncu”. Znajdują się tam też szablony, które można wykorzystać do prac plastycznych, których inspiracje prezentujemy poniżej.

Zobacz również: Darmowe wiosenne materiały do pobrania

Jeśli chcesz od razu wydrukować pojedyncze karty pracy, to wybierz konkretną stronę, a następnie skorzystaj z funkcji wydruku. Poniżej możesz pobrać również darmowy PDF pt. „W marcu jak w garncu”.

Pobierz “W marcu jak w garncu” w-marcu-jak-w-garncu.pdf – Pobrano 9549 razy – 1,37 MB

Wiosenny zestaw pomocy dydaktycznych

7 zł
PDF do druku
Ponad 100 stron materiałów do druku: karty pracy, karty pokazowe, wiosenne kwiaty, bystre oczko, karty klamerkowe (cyfry 1-10), wykreślanki, gry memo i sudoku.

Kasza Marcowa – tekst piosenki dla dzieci

Tekst piosenki:

1. Ola gotuje kaszę dla lalek.
Wkłada do garnka cztery korale,
dokłada guzik, wsypuje mak,
miesza patykiem i śpiewa tak:

Refren:
W marcu jak w garncu mówił mój brat.
To pada deszczyk, to, śnieg, to grad.
I w moim garncu jest to i owo,
bo ja gotuję kaszę marcową.

2. Lalki ją jedzą i nie grymaszą,
kiedy je karmię marcową kaszą.
Ale czy kasza ma dobry smak?

W marcu jak w garncu wiersz

Prezentujemy tekst wiersza, którego autorką jest Joanna Kulmowa.

W marcu gotuje się wiosna w garncu. Miesza się. Bulgocze. Burzy. Słońce wzbiera w każdej przydrożnej kałuży. To zastyga przymrozkiem niewielkim to zielonych pąków wypuszcza bąbelki to znów śniegiem jak kożuchem się zetnie to się wiatrem zakotłuje po ogrodach aż się nam uwarzy marcowa pogoda. I przeleje się, wykipi mokrym kwietniem

Wiersz Joanny Kulmowej
RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo