Wymiary boiska do piłki nożnej. Ile ma metrów?

Boisko do piłki nożnej i jego wymiary. Ile ma metrów? Jaka jest długość i szerokość oraz cała powierzchnia boiska piłkarskiego? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Piłka nożna to w Polsce zdecydowanie najpopularniejszy sport. Każdego tygodnia mnóstwo kibiców zasiada przed telewizorami, aby oglądać mecze na żywo dzięki transmisjom w telewizji, których obecnie jest bardzo dużo. Oczywiście sporo osób kocha również uprawiać tą dyscyplinę sportu i codziennie na boiskach piłkarskich, tych mniejszych i większych, szkolnych i klubowych, można spotkać mnóstwo młodzieży, trenerów, a także dorosłych, którzy po pracy lubią pokopać piłkę nożną.

Jakie wymiary ma boisko piłkarskie?

I choć każdy kibic wie, że boisko piłkarskie dzieli się na dwie połowy, pola karne itp, to nie każdy wie jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej. Postanowiliśmy to sprawdzić. Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź na to pytanie nie byłaby prosta i oczywista, ponieważ długość i szerokość boisk różniły się od siebie. Wahania mogły być dość duże, ponieważ długość musiała mieć od 90 do 120 metrów, a szerokość od 45 do 90 metrów.

Tak duże różnice wpływały na rywalizację, ponieważ wiele drużyn czyniło atut z własnego boiska i rozmiaru do którego były przyzwyczajone. Na szczęście w końcu zadbano o to, aby boisko do piłki nożnej miało wymiary ustalone regulaminem.

I tak o to obecnie piłkarze rywalizują na boisku piłkarskim o wymiarach 68 metrów szerokości i długości 105 metrów. Taki zapis istnieje oczywiście również w Ekstraklasie, a długość i szerokość mogą się jedynie nieco różnić w niższych ligach.

Boisko do piłki nożnej – wymiary

Warto znać również wymiary poszczególnych fragmentów pola karnego, jak np. bramki, pole karne czy pole bramkowe. Wszystkie wymiary boiska piłkarskiego znajdują się na poniższym rysunku.

Boisko piłkarskie wymiary
Wymiary boiska do piłki nożnej

Długość: 105 m
Szerokość: 68 m
Bramki: 7,32 x 2,44 m
Pole karne: 40,32 x 16,50 m
Pole bramkowe: 18,32 x 5,5 m

Boisko piłkarskie „Orlik” – jakie ma wymiary?

Amatorsko i dla rozrywki gra się jednak zazwyczaj na mniejszych boiskach, które są dostępne na Orlikach czy np. w przedszkolu czy szkole.

Boiska piłkarskie na obiektach typu „Orlik” mają zazwyczaj 62 metry długości i 30 metry szerokości. Ustawione są na nich bramki 5 x 2 m.

W szkołach i przedszkolach boiska często różnią się od siebie. Najczęściej jednak wymiarami zbliżone są do boisk do piłki ręcznej, czyli 40 x 20 m.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo