Zabawki dla przedszkolaka: jak wybrać prezent idealny dla malucha?

Wybór zabawki dla kilkulatka to nie lada wyzwanie. W sklepach znajdziemy tak wielką liczbę różnorodnych produktów, że bardzo ciężko się zdecydować. Na jakie zabawki warto stawiać? Czym kierować się przy wyborze zabawki dla dziewczynki, a czym dla chłopaka? Czy istnieje idealna zabawka dla przedszkolaka?

Jakie zabawki warto kupować?

Jak wiadomo, najlepsza zabawka to nie taka, która podoba się rodzicom, ale która przypadnie do gustu dziecku. Nie zmienia to jednak faktu, że do pewnego wieku (a wiek przedszkolny się do tego zalicza) rodzice i opiekunowie mają ogromny wpływ na kształtowanie się gustów maluchów. Zapraszając ich do świata zabawek, które nie tylko są atrakcyjne wizualnie, ale też pod względem edukacyjnym, inwestujemy w ich przyszłość. Rozwijamy kreatywność, wzbudzamy ciekawość świata, uczymy, jak radzić sobie z nudą i jak skupić się na hobby. 

Dobrze jest kupować zabawki, które odpowiadają aktualnym zainteresowaniom dziecka i które pomagają je pogłębiać. Nie zawsze jednak mamy okazję poznać bliżej obdarowywanego malucha. Co w takim przypadku zrobić? Poddajemy inspiracje różnych typów zabawek dla przedszkolaków. 

Zabawki kreatywne dla przedszkolaków

Zabawki kreatywne mają za zadanie pobudzać twórczy, artystyczny zmysł  dziecka. Większość przedszkolaków uwielbia różnorodne prace plastyczne, które pomagają im kształtować poczucie estetyki i wyobraźnię. Dlatego zawsze dobrym wyborem będą wszelkie pomoce plastyczne, takie jak dobrej jakości kredki, zmywalne flamastry, bezpieczne i atestowane farby, zapas papierów kolorowych i samoprzylepnych. Przy większym budżecie doskonałą propozycją okaże się drewniana tablica z akcesoriami do rysowania i liczenia. 

Do bardziej nietypowych propozycji zalicza się prasę do roślin, która umożliwia stworzenie własnego zielnika, zestawy koralików do wykonywania ozdób, które rodzic może zaprasować, by stworzyć trwały wzór. Dla dzieci lubiących zabawy w odgrywanie ról dobrym prezentem okaże się zestaw kukiełek i pacynek, dzięki którym można wystawić własne przedstawienie teatralne. 

Zabawki manualne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Małe paluszki i dłonie bardzo lubią być zajęte. Z tego względu idealnymi zabawkami dla dorastających dziewczynek i chłopców będą zabawki zachęcające do zdobywania nowych umiejętności manualnych. Zestawy garncarskie, klocki Lego, układanki przestrzenne dopasowane do wieku dziecka to przykłady tego typu zabawek. W dobrych sklepach z zabawkami dostępne są również różnego rodzaju zabawki inspirowane pomocami Montessori, takie jak drewniane kolejki, tęcze Grimms czy drewniane kuchnie. Ciekawą propozycją są tzw. klocki jeżyki, z których można budować olbrzymie konstrukcje, a także klocki magnetyczne. Dla starszych przedszkolaków polecane są zestawy klocków konstrukcyjnych, które umożliwiają zapoznanie się z funkcjonowaniem kół zębatych i łańcuchów. Klasyczną propozycją zabawki manualnej dla przedszkolaka jest oczywiście plastelina: aktualnie dostępnych jest wiele wariantów tego produktu. Najpopularniejszym jest ciastolina, ale również wszelkiego rodzaju masy (w tym masa magnetyczna czy z dodatkiem kauczuku, która „odbija się” od podłogi) lub piasek kinetyczny. 

Szczególnie często kupowanymi zabawkami będącymi połączeniem zabawki edukacyjnej z manualną, są kulodromy, czyli wszelkiego rodzaju tory kulkowe oraz labirynty manipulacyjne. Zabawki te konstruowane są z myślą o dzieciach w różnym wieku: najprostsze kulodromy można przedstawić już roczniakowi, a bardziej zaawansowane zagwarantują długie godziny zabawy przedszkolakom. Z kolei zabawkami łączącymi plusy zabawek manualnych i rywalizacji w ramach gier, są zabawki-równoważnie. Celem zabawy jest umieszczenie wszystkich elementów na największym w taki sposób, aby powstała wieża się nie przewróciła: ćwiczy to refleks, edukuje na temat praw fizyki i zapewnia masę emocji. 

Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków

Wybór zabawek edukacyjnych jest bardzo szeroki: począwszy od łamigłówek logicznych, poprzez zabawki rozbudzające ciekawość świata, na książkach kończąc. Dobrym sposobem na wprowadzenie zabawek edukacyjnych jest zaproponowanie dziecku gier matematycznych czy bazujących na układzie słonecznym. 

Większość przedszkolaków fascynuje świat zwierząt oraz dinozaury: układanek, gier planszowych czy książek z okienkami na te tematy jest naprawdę wiele. Dla dzieci w wieku przedszkolnym sprawdzą się także różnego typu tablice edukacyjne, umożliwiające systematyzowanie wiedzy na temat zwierząt, roślin czy zjawisk przyrodniczych. 

Wiek przedszkolny to także idealny czas na naukę liczenia i czytania. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele książek, które przy wsparciu opiekuna pomogą dziecku poznać pierwsze litery i liczby. Nie brakuje także rozwiązań zachęcających  do samodzielnej eksploracji, jak np. elektroniczne zabawki edukacyjne: „czytające” pióra, dostosowane do nauki angielskiego mini tablety na karty magnetyczne etc.

Zabawki ogrodowe i nie tylko

Przedszkolaki cały czas rozpiera energia! Wszędzie ich pełno. Dlatego zawsze dobrym prezentem dla dzieci (i ich rodziców) okaże się zabawka pozwalająca w pozytywny sposób rozładować cały ten nagromadzony potencjał. Deski balansujące, hulajnogi, rowerki dwukołowe czy zestaw do montażu ścianki wspinaczkowej w pokoju dziecięcym okażą się strzałem w dziesiątkę dla bardzo ruchliwych maluchów. 

W przypadku zabawek ogrodowych zawsze dobrym wyborem są wszelkie domki i namioty, pozwalające na ukrycie się i zachęcające do kreatywnych zabaw z rówieśnikami. Oprócz tego warte uwagi są huśtawki do powieszenia na drzewie, huśtawki balansujące dla dwojga dzieci, zjeżdżalnie czy basen. Dużą popularnością cieszą się zakrywane, niewielkie piaskownice, które można wykorzystać również jako mini-brodzik. 

Wybierając zabawki zachęcające do ruchu koniecznie należy sprawdzić, czy są wykonane w bezpieczny sposób, z certyfikowanych i sprawdzonych materiałów. W przypadku rowerków biegowych i hulajnóg koniecznie należy regularnie sprawdzać, czy są dopasowane do wzrostu malucha: najbardziej ekonomicznym wydatkiem są zatem takie produkty, które mają możliwość regulacji wysokości siedziska i kierownicy. 

Gdzie kupować zabawki dla przedszkolaków?

Zdecydowanie sklepów z zabawkami nie brakuje, jednak tylko niektóre z nich oferują profesjonalne wsparcie w wyborze prezentu. W takich sklepach sprzedawcy są doskonale zapoznani z ofertą sklepu, a asortyment jest przemyślany i dokładnie sprawdzony. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest kupowanie zabawek dla przedszkolaków i młodszych dzieci online, a także korzystanie z zestawień na portalach rodzicielskich. Renomowane sklepy cieszące się popularnością wśród rodziców mają czytelny podział kategorii wiekowych i rodzajów zabawek. W razie potrzeby, można się także skonsultować z doradcami, którzy pomogą w znalezieniu prezentu idealnego dla konkretnego malucha.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo