Zamek Dunajec w Niedzicy (atrakcje, parking, bilety, zwiedzanie)

Zamek w Niedzicy to jeden z cenniejszych zabytków w dolinie Dunajca, któremu w czasie wycieczki w Pieniny warto poświęcić więcej uwagi. Bliskość Szczawnicy, piękne widoki na Pieniny i Gorce, a także możliwość połączenia wizyty na zamku z wycieczkowymi rejsami po Jeziorze Czorsztyńskim – oto czynniki, dzięki którym zabytek ten stał się popularnym celem krajoznawczych wypraw. Dlaczego warto wybrać się na spacer po jego murach? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy postanowią zwiedzić tę budowlę?

Powodów, dla których warto zwiedzić zamek w Nidzicy, jest sporo. Zabytek ten kusi malowniczym otoczeniem oraz długą historią, w której nie brak tajemniczych zdarzeń. Wiadomo, że powstał on w okresie średniowiecza, gdy Dunajec stanowił naturalną granicę między Polską a Węgrami. Po stronie polskiej dumnie wznosił się zamek w Czorsztynie, którego malownicza ruina do dziś jest świetnie widoczna z Niedzicy, z kolei po stronie węgierskiej stanął zamek, który można obecnie zwiedzać z miejscowym przewodnikiem. 

Kiedy dokładnie powstał zamek w Niedzicy? Wiadomo, że pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początków XIV wieku, kiedy to w miejscu obecnej budowli powstała drewniana strażnica. W latach 30. XIV wieku zastąpiono ją zamkiem murowanym, który z czasem rozbudowano. Duży wpływ na to miał Kazimierz Wielki.

zamek dunajec

Wiadomo też, że zamek w Niedzicy dość często zmieniał właścicieli. Był własnością Berzeviczych, Horvathów i Giovanellich, a każdy z tych rodów wprowadzał za zamku szereg zmian. Dziś historię zamku najmocniej wiąże się z rodem Salamonów, którzy byli jego ostatnimi właścicielami i dopiero w 1943 roku opuścili wiekowe mury.

Zamek stał się własnością państwa, dzięki czemu w jego murach mógł powstać działający do dziś Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Zamek jest też ważną atrakcją turystyczną i jednym z ważniejszych punktów w programie krajoznawczej wycieczki w Pieniny. Spacer po jego terenie to szansa na nacieszenie się pięknymi widokami, poznanie losów rodziny Salomonów oraz legend i tajemniczych historii. Wiele z nich mówi o ukrytych skarbach Inków, a opowieści te skutecznie pobudzają wyobraźnię zwiedzających. Jedno jest pewne – to miejsce zachwyca, a wizyta na niedzickim zamku na długo zapisze się w pamięci zwiedzających. 

Zamek Dunajec w Niedzicy to z pewnością jedna z najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce. Wspaniała historia zamku oraz otaczające go krajobrazy przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata. Jeśli planujesz wakacje w Małopolsce, koniecznie odwiedź ten urokliwy zamek i odkryj jego tajemnice.

Zwiedzanie zamku Dunajec w Niedzicy

Zamek Dunajec można oczywiście zwiedzać. Oprócz jego wnętrz można odwiedzić również wozowanie i spichlerz. W 2023 roku cennik biletów kształtuje się następująco:

  • Zamek i Wozowania (bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 19 zł)
  • Spicherz 7 zł

Zwiedzanie Zamku Niedzica w Dunajcu jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 16. Ciekawą atrakcją są również noclegi w komnatach zamkowych.

Parking kosztuje 18 zł.

zamek w niedzicy
RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo